En Zor Mobilya Lekelerinden Kurtulmak için 5 İpucu

En Zor Mobilya Lekelerinden Kurtulmak için 5 İpucu verdik. Açıklamada belirttiğimiz gibi lekeleri sizlerde kolayca çıkarabilirsiniz.

En Zor Mobilya Lekelerinden Kurtulmak için 5 İpucu
21 Şubat 2023 - 20:18 - Güncelleme: 21 Şubat 2023 - 20:20

İçindekiler;


Çoğumuz, eninde sonunda endişelenecek kendi değerli eşyalarımıza sahip olana kadar, ebeveynlerimizin yiyecek ve içecekleri koltuktan uzak tutma takıntılarını muhtemelen anlamadık. Mobilya lekeleri ve lekeleri, genellikle mükemmel bir ev alanı oluşturmaya çalışırken birinin düşünmek isteyeceği son şeydir, ancak döşemeli mobilyalardaki renksiz lekeler hakkında uzaktan kumandalı hiçbir şey yoktur.

En dikkatli şekilde yerleştirilmiş kırmızı şarap bardakları bile devrilebilir ve evcil hayvanı veya küçük çocuğu olan herkes, karışıklıkların tahmin edilemez olduğunu bilir. Peki, kötü şans geldiğinde, lekeli döşemeyi temizleme konusunda tam olarak nasıl bir yol izlemelisiniz?

Mobilya Lekeleri
 

1- Etiketleri sakla

Etiketi mobilyanızdan çıkardığınız için hapse girmeyeceksiniz , ancak kesinlikle ya ürünün üzerinde ya da kolayca başvurabileceğiniz bir yerde tutmalısınız. Biyobozunur bir temizlik çözümü şirketi olan Dirty Labs'ın kurucu ortağı ve baş bilimcisi Peter He'ye göre , üç genel kumaş türü vardır. Teknolojik yenilik, artık tek bir üründe genellikle birden fazla lif türü olduğu anlamına gelse de, kumaşlar bitki bazlı (pamuk), sentetik (plastik lifler) veya protein bazlı (deri) olabilir.

Ancak ev hizmetleri şirketi Angi'de ev uzmanı ve iletişim uzmanı Mallory Micetich, genel kumaş türünden bağımsız olarak özel kumaşların özel bakım gerektirebileceğini söylüyor. Aynı zamanda bir ev sahibi ve birkaç kısa ve uzun vadeli kiralık mülkü olan “çok isteksiz ev sahibi”, bu yüzden yıllardır döşeme lekeleriyle uğraşıyor.

Bu etiketlerin kaydedilmesi, etikette listelenen herhangi bir genel bakım tanımına başvurabileceğiniz anlamına gelir. Micetich'e göre, etiketlerde ve ilgili genel temizlik tavsiyelerinde bulabileceğiniz yaygın kumaş temizleme kodları şunlardır:
  • W : Su bazlı temizleyiciler ve buharlı kumaşlar koltuk döşemeniz için güvenlidir.
  • S : Kumaşa zarar vermeyen solventlerle lekeyi temizleyin veya kumaşı kuru olarak temizleyin.
  • S/W : Solvent ve su bazlı temizleyiciler kumaş üzerindeki lekeleri tedavi etmek için güvenlidir.
  • YIKAMA : Kumaş lekeli koltuk veya minderden çıkarılabilirse, güvenle çamaşır makinesine atabilirsiniz. Soğuk su hassas ayarlarını kullanın, ardından havada kurutun veya düşük ısıda kurutma makinesinde kurutun.
  • X : Bu malzeme üzerinde sadece elektrikli süpürge kullanın.
 

2- En Zor Mobilya Lekelerinden Kurtulmak için Sakin ol ve sür


Döşeme lekelerini işlemek için iki ana strateji vardır: ıslak yöntem ve kuru yöntem. Her ikisi de benzer, ancak Micetich'e göre akılda tutulması gereken önemli ayrımlar var. Dağınıklığın türü ne olursa olsun, fazla sıvıyı temiz bezler veya havlular ile nazikçe kurulama ve kurutma hareketleriyle hemen emmek isteyeceksiniz. Agresif veya sert hareketler kullanmak, istenmeyen sıvıyı veya katıyı malzemeye itebilir ve bu da çıkarmayı çok daha zor hale getirir. Daha fazla tedaviyi daha etkili hale getirmek ve ilk etapta çok fazla pisliğin gerçekten leke bırakmasını önlemek için fazla pisliği gidermek için lekeyi vakumlayın.

İşte tekniklerin ayrıldığı yer burasıdır. Islak yöntemle, kumaşa ve lekenin türüne göre değişiklik gösteren bir temizleme solüsyonunu, lekeye hafif hafif silerek ve kurulayarak sürmeye başlayacaksınız. Kuru yöntemle, bu adımı atlarsınız ve alanı dikkatlice süpürmek için sert bir fırça kullanmadan önce alanın kurumasını beklersiniz.

İkinci yöntem, Micetich'e göre kadife gibi tanecikli ve tamamen sıvı olmayan dökülmelere sahip kumaşlarda daha iyi çalışır. Ancak, bu yöntemi deniyor olsanız bile, çabuk kuruması için mümkün olduğunca nazikçe emmek önemlidir.

“Kadife kanepeme yanlışlıkla biraz queso sosu döktüm ve kuru yöntem bunun için mükemmel çalıştı” diye açıklıyor. "Fazlalığı sildim ve peynir [yarı katı] olduğu için yükseldi ve bir diş fırçasını [temizlik için ayrılmış] kullanabildim ve kadife dokusunu çok fazla etkilemeden çok hafifçe kaldırdım."

Her iki yöntemde de alanı tamamen kurutmak gerekir. Yaratıcı olun: minderi güneşli bir pencerenin yanına yerleştirin ve bazı fanları dağıtın. Sıcaklık ve hava akışının karışımı bölgenin kurumasına yardımcı olacaktır. Micetich, döşemeyi nemli veya nemli bir alanda kurumaya bırakmamaya dikkat edin, çünkü bu sadece küf veya bayat su kokusuna neden olabilir, diyor Micetich.
 

3- Özel kimyasallarla dikkatli ilerleyin


Evcil hayvan idrarı veya dışkısı gibi bazı lekelerin üstesinden gelmek, lekeyi parçalamaya ve bölgeyi sterilize etmeye yardımcı olmak için özel bir ön işlem gerektirebilir. Herhangi bir lekeye özgü ön işlemin işini yapması için bir süre yerinde kalmasına izin verin. Protein bazlı lekelerdeki enzimleri parçalamaya odaklanan bazı ürünler, sadece görsel sorundan değil, buna bağlı kokulardan da kurtulmak için gerekli olabilir. En Zor Mobilya Lekelerinden Kurtulmak için bunları yapın.

Dirty Lab's He, “Bazen yeri görmüyorsunuz ama kokuyor” diye açıklıyor. "Evcil hayvan idrarı size mutlaka bir renk vermeyecek, ancak iltihap oluşturan kötü bakterilerin salınımı nedeniyle bir koku bırakacaktır." Dirty Labs, şirketin "toksik olmayan, biyolojik olarak kolayca parçalanabilen ve bilinen kirleticiler içermeyen" olarak tanıttığı "enzim güdümlü temizleme teknolojisi" ile temizlik ürünleri satıyor.

Tonya Harris, "Gerçekten iyi haber şu ki, beyaz sirke ve ovma alkolü gibi çok kolay olan ve toksik olması gerekmeyen, pek çok farklı alanı temizleyebilen şeylerle yapabileceğiniz pek çok [leke çıkarma] işlemi var" diyor. , bir çevresel toksin ve temizlik uzmanı.

Harris, işi halletmek için sert veya özel kimyasalların nadiren gerekli olduğuna inanıyor. “Mümkün olan en az toksik şeyi kullanmayı seviyorum” diyor. Beyaz sirke, ovalama alkolü ve kabartma tozu gibi ürünlerin, tam olarak belirtildiği şekilde kullanılmadıkça çok sert olma ve belirli malzemeleri mahvetme olasılığının daha düşük olduğunu ekliyor. En Zor Mobilya Lekelerinden Kurtulmak için eksiksiz yapın.
 

4- Profesyonel yardım alın


Bir veya iki kez kendiniz yapmayı denediyseniz, ancak hala kanepenizdeki lekelerden tam olarak kurtulmadıysanız, bir döşeme temizleme servisi çağırmanın zamanı gelmiş olabilir.

İşvereni Angi'nin bu tür temizlik hizmetleri düzenlemesine yardımcı olan Micetich, "Dışarıda sadece döşeme temizliği yapan profesyonel temizlikçiler var" dedi. “İyi bir profesyonel bulun ve onlara yaptırın.” 150-200 $ arasında tipik bir maliyetle, bir profesyoneli işe almanın yatırım veya duygusal döşeme için gitmenin yolu olduğunu da ekliyor. Yün veya ipek gibi bir mobilya parçası yerine bir gömlek olsaydı muhtemelen kuru temizleme yapacağınız herhangi bir kumaş, profesyonel temizlik için en iyi adaydır.
 

5- Döşemeli mobilya alırken uzun vadeli düşünün


Döşemeli mobilyalarınızdaki lekelenme olasılığı sizde kurdeşen oluşmasına neden oluyorsa, leke düştüğü anda çamaşır makinesine atabileceğiniz çıkarılabilir yastık kılıflarını tercih edin. Bu şekilde, en son Bekarlığa veda bölümünde çığlık atarken arkadaşlarınızla pizzayı yıkmak gibi önemli olana geri dönerken, herhangi bir dökülme anında bir köpük döngüsü ile ele alınabilir .

Sevdiğiniz o dokunaklı kumaşın doldurmak istediğiniz alan için uygun olup olmadığını düşünmek de çok önemlidir. Ailenizin yemek yediği yerlerde beyaz kadife sandalyeler mi? Bu cesur bir tasarım seçimidir ve ileriye dönük bir yaklaşım değildir. Ancak zarif bir şekilde eskiyen parçalara yatırım yapmak, yıllar geçtikçe sizi stresten kurtaracaktır. Micetich, birden fazla kiracıya ve evcil hayvana benzer şekilde katlanmış deve renginde bir deri sandalyeye sahiptir. Mobilya Lekelerinden Kurtulmak bu kadar kolay.

“Uzun vadede gerçekten birlikte yaşamak istediğiniz bir şey istiyorsanız, ara sıra meydana gelen sızıntının veya kazanın kumaşa karakter katacağı bir şey düşünün” diye açıklıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum